Hardlopen op de eilanden is populair. Dat blijkt aan het aantal deelnemers wat zich aanmeldt voor de lopen op Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnikoog en Borkum. De Berenloop op Terschelling heeft een halve maar ook een hele marathon, waarvan de halve in recordtijd is volgeboekt. Dat geldt ook voor Texel en de Monnikenloop op Schiermonnikoog.
Op Vlieland is de halve marathon in augustus, dus vakantietijd, dan zijn veel mensen weg om van hun vakantie te genieten of vinden het dan te warm om te gaan hardlopen en ook dit evenement is vlot volgeboekt.

Bas Dijkstra en Erwin Soolsma van Stichting Vlieland Groet, bedachten vijf jaar geleden dat er nog wel ruimte is om in een andere periode nog een loop op Vlieland te organiseren in het voor- of najaar. Ze vroegen hardloopdeskundigen om advies en vonden Piet Noordenbos van Terschelling, de man die de Berenloop bedacht, bereid hen te ondersteunen in hun doel. Zo ontstond de Vuurtorenloop, een hardloop- en wandelevenement, door de duinen, bossen, strand en dorp. Over zand, schelpen en verharde paden met hierin opgenomen de beklimming van de Vuurboetsduin naar de vuurtoren over een afstand van 5 en 10 zeemijlen, 18.520 en 9.260 meters. Voor de wandelaars waren er andere routes uitgezet met ook andere afstanden. Dit jaar ook weer de avondwandeltocht All along the ligthouse, trof die vorig jaar bij de start nog regen nu was het prachtig weer en de organisatie had een leuke route uitgezet met heel veel verrassingen. 660 deelnemers aan de start een groot succes dus, veel van deze wandelaars bleven het gehele weekend op Vlieland. Hele families waarvan een deel wandelde en anderen hardliepen gezellig genieten van dit mooie eiland. 

Piet Noordenbos wilde ook hier graag samenwerken met Sportvereniging Friesland uit St.-Jabik omdat hij hier al tientallen jaren goed mee kan samenwerken en Jouke Valk veel ervaring heeft met het verzorgen van de inschrijving en uitslagenregistratie. De SV Friesland is officieel aangesloten bij de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie en onder auspiciën van deze bond wordt de Vuurtorenloop georganiseerd. My Laps verzorgd de chiptiming en werkt met de chip in het startnummer, een vertrouwd systeem waar men ook bij de Berenloop ervaring mee heeft. De uitslagen zijn direct gereed en staan zodra de laatste loper de finishlijn is gepasseerd online.

In 2013 bij de eerste editie stonden er 266 hardlopers aan de start en 70 jeugdlopers. Nu stond er een aardig briesje en er viel ook een hagelbuitje onderweg, maar verder een prima hardloopweertje. De start en finish van de hardlopers is bij sportcentrum Flidunen, een ideaal plekje. Ook de wandelaars gingen hier van start zondags maar finishten op het vernieuwde havenplein omdat dit ook leuk is en het te vol zou zijn bij de sporthal/zwembad waar de lopers tegelijk met de wandelaars finishen. In de sporthal konden de lopers hun startnummer ophalen of nog nainschrijven. 664 hardlopers hadden zich aangemeld en ook nog eens 86 jeugdlopers die het eerst van start gingen na de warming up in de sporthal. Jan Houter misschien bij het breder publiek beter bekend als Jan van Vlieland, de oud fietsverhuurder en ambassadeur van Vlieland, schrijver en heel actief bij evenementen op Vlieland, was de omroeper bij de jeugdloop en de wandeltocht start samen met Piet Noordenbos die na wat belangrijke mededelingen de startschoten lostte.  Jan Kooistra van SV Friesland deed verslag bij de 5-10 Zeemijlen. De jongste jeugd 35 liepen één ronde van 700 meter, de oudere groep twee 42 en de 13/14/15 jarigen 22 drie ronden. 99 deelnemers, een prachtig gezicht in hun mooie loopshirts. Er werd fanatiek hard gelopen o.l.v. meester Thijs Speelman die ze ook training had gegeven.  Zaterdags hadden Hylke v.d. Meulen wedstrijdleider, Piet Noordenbos, de man van het parkoers en Jan Kooistra van SV Friesland de routes uitgezet met bordjes, kilometerbordjes en kalkpijlen op de weg en paden, een pittig klusje.

Om 12.00 uur mochten de wandelaars van start gaan. Ze waren voorzien van stempelkaart en moesten de speciaal voor de wandeltocht ontworpen bordjes volgen. Deze stuurden hen, en dat waren er vele honderden, door bos, duinen, strand, gebouwen, huizen en tuinen waar onderweg van alles, veel lekkernijen werd aangeboden. Voor alle moeders was er omdat het Moederdag was champagne onderweg. Prachtig”, “schitterend”, “genieten” waren de reacties van de wandelaars waar ook veel het een pittige tocht vonden en blij waren dat ze bij de finish waren op de haven. Veel hadden zaterdagavond ook al gewandeld bij de nieuwe wandeling “All along the lighthouse, prachtig in het donker langs elementen van licht en vuur. Bij de start om 21.00 uur was het ideaal weer voor een stevige wandeling  en waren er zelfs sterren aan de hemel te zien. Ook dit was een succes. 660 deelnemers genoten. Heel veel inzet van de vrijwilligers, maar het gaf hun voldoening na alle positieve reacties gehoord te hebben.

Voor de 5 en 10 zeemijlen waren er een kleine 800 deelnemers waarvan de meesten kozen voor de 5 zeemijl, met ook daarin de beklimming van de Vuurboetsduin bij de vuurtoren. De 10 zeemijl moest die twee keer nemen en omdat het hoog water was moest er halverwege het strand een flinke steile zandheuvel worden beklommen om via het duin verder de route te kunnen volgen. Langs de kust en haven, over de hoge wal waar prachtig uitzicht was over de zee en dorp richting beklimming van de Vuurboetsduin aan de oostkant en daarna door prachtig bosgebied en langs de zee naar het 15 km punt, hier volgde de beklimming van de Vuurboetsduin aan de westkant. Hier was de Vlierijck Vuurtoren sprint uitgezet over 420 meter met een stijgingspercentage van 14½ %. Jochem Uytdehaage, de oud schaatser en ambassadeur van de Vuurtorenloop, had hen hier voor uitgedaagd. Wie het snelst die 420 meter bergopwaarts volbracht kreeg een prachtige prijs, een midweek voor 2 personen op Vlieland in appartementen hotel Vlierijck, een inscriptie bij de Vuurtoren, een zilveren sieraad en de eeuwige roem. Zelf deed Jochem er 1.41 over. In 2016  won Jessica Oosterloo uit Oosterwolde zij deed het in 100 seconden Bij de mannen was het Erik Lindenholz uit Hoogeveen in 83 seconden. De prijsuitreiking was om 15.00 uur achter de kantine van de sporthal, met dit prachtig zonnig weer kon dat , de overall winnaars kregen een weekend Vlieland voor 2 personen aangeboden, de snelste drie een beker en een geldprijs in enveloppe.

Omdat men geen boerenkapel kon krijgen zorgde de organisatie voor een mobiele muziekinstallatie die eerst door het dorp ging en toen de lopers bij de boot welkom hete. DJ Christiaan Valk deed de muziek en geluid bij start en finish. Fotoreportages werden er gemaakt door Janke v.d.Schaaf SV Friesland http://www.svfriesland.nl/index.php/foto-s/huisfotograaf-janke-van-der-schaaf

Dankzij de vele sponsoren, vrijwilligers, deelnemers en het mooie weer was ook deze vijfde editie een groot succes. Volgend jaar gaat men naar een vroegere datum. Zodra de datum bekend is wordt die via de site bekendgemaakt en staat dan in de hardloopkalender van noord Nederland www.hardlopendnederland.nl

De uitslagen:
10 Nautische Zeemijl:
Mannen: 1e Erwin Akkerman Meppel 1.08.03 2e  Douwe Nauta Leeuwarden 1.11.40 3e Edo Brouwer Hattum 1.13.03
Vrouwen: 1e Immy Auck Kersbergen Wommels 1.17.17 2e Hinke Schokker Eastermar 1.23.27  3e Judith v.d.Meer Dronrijp 1.25.49

5 Zeemijl:
Mannen: 1e Jan Venhuizen Appingedam 35.08 2e Floris Geertzen Vlieland 41.03  3e Gert Jan v.d.Meiden Den Haag 41.08
Vrouwen: 1e Jessica Oosterloo Oosterwolde 35.32 2e Lisa van Dijk Hattum 41.04 3e Willemieke Mudde Groningen 43.04

Vlierijck Vuurtorensprint: 420 meter stijging:14½%  :1e  Daniël  Franken Apeldoorn 1.25  tempo:17.788 per uur. 2e Jan Venhuizen Appingedam 1.30  3e Marco Lok Hoogeveen 1.40

Vrouwen: 1e Jessica Oosterloo Appelscha 1.46   2e Hinke Schokker Eastermar 1.54  3e Eline Ahaus Zuid-Scharwoude 2.11  Snelste Vlielander: Raf Houter 1.48  vrouwen: Sonja Kimstra 2.35   

Voor de volledig uitslagenlijst zie www.vuurtorenloop.nlwww.svfriesland.nl - www.uitslagen.nl

Informatie:

SV Friesland

Hofstraat 9
9079 MC
St. Jacobiparochie
0518-491363
info@svfriesland.nl

 

logo runningcenter

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

logo berenloop   logovlieland   Rechthoek 1