DEELNEMERS, ORGANISATIE, VRIJWILLIGERS EN PUBLIEK GENOTEN VAN EEN PRACHTIG  GOED VERZORGD  HARDLOOPFEEST OP TERSCHELLING DE 20e EDITIE VAN DE BERENLOOP  MARATHON.

Ruim 20 jaar gelden stond er een redactioneel stukje in de Leeuwarder courant over dat er op Terschelling een groepje mensen aan het brainstormen was over een pittig evenement wat men in het kader van de herdenking  dat Willem Barentsz  400 jaar geleden overleden was op Nova Zembla.

Bij die evenementen stond ook een marathon.  De schoonzoon van Josefien en Jan Kooistra, zij is één van Terschellinger ouders en heeft er ook gewoond en zijn er getrouwd, Anton Wijkhuijs  las dit en belde meteen hun op is dat niet wat voor ons als Sportvereniging Friesland.

Jan nam meteen contact op met Piet Noordenbos en binnen drie weken tijd was er een bespreking in het kantoor van Rederij Doeksen in Harlingen en was het vast gezet, een hele en halve marathon in oktober/november  1997. Oep de Jong, een hardloper van Terschelling zette de route mee uit en dat werd een hele pittige, fietspad, polder, zandpaden, schelpen, heuvels, strand en als toetje de Longway.  Doeksen was bereid te sponsoren en stelde een boot beschikbaar voor 800 personen, die mochten ook een partner meenemen de boot moest vol maar wel moest iedereen kunnen zitten.

Dit werd meteen een succes dus voor herhaling vatbaar, nu 20 jaar later en na 18 Berenlopen, één keer moest de loop worden afgelast door onweervoorspelling, harde wind en koude regen met hagel.  Maar vel deelnemer liepen voor hun zelf een gedeelte of zelfs de hele route, de loopshirts mocht men wel ophalen maar er werden geen medailles uitgereikt.

 Op de site  https://nl.wikipedia.org/wiki/Berenloop lezen we:

De Berenloop is een hardloopwedstrijd, die jaarlijks in de maand november op Terschelling wordt gehouden. Er wordt gelopen over de afstanden halve marathon en marathon.

De loop werd voor het eerst gehouden op 26 oktober 1997 als samenwerkingsverband tussen SV Friesland en Stichting Promotie Brandaris. De marathon was oorspronkelijk bedacht als afsluiting van themajaar "400 jaar Willem Barentsz". De loop ontleent zijn naam aan Willem Barentsz, die in 1596 via het noorden naar Azië wilde varen. Hij kwam hierbij vast te zitten bij Nova Zembla en overwinterde door op ijsberen te jagen. Bij de eerste loop werd er gehoopt op 400 deelnemers, maar er stonden uiteindelijk 800 deelnemers aan de start. Het deelnemersaantal klom in 2007 tot ruim 4000. Sinds 1999 wordt er gelopen met een ChampionChip. Aan de wedstrijd is meestal het Frieskampioenschap op de hele en halve marathon verbonden.

In 2012 bedraagt de tijdslimiet voor de marathon vijf uur. Het prijzengeld is 250 euro voor de snelste loper op de halve en de hele marathon. Voor een verbetering van het parcoursrecord is 250 euro extra te verdienen. De zaterdag voor de wedstrijd vindt er een loop plaats over 5 km en 10 km. Wegens slechte weersomstandigheden werd er in 2013 alleen een 5 km en 10 km gelopen.

In het magazine Runner’s World is de Terschelling Marathon bovendien als één van de zwaarste marathons van Nederland betiteld.

Bij die evenementen stond ook een marathon.  De schoonzoon van Josefien en Jan Kooistra, zij is één van Terschellinger ouders en heeft er ook gewoond en zijn er getrouwd, Anton Wijkhuijs  las dit en belde meteen hun op is dat niet wat voor ons als Sportvereniging Friesland.

Jan nam meteen contact op met Piet Noordenbos en binnen drie weken tijd was er een bespreking in het kantoor van Rederij Doeksen in Harlingen en was het vast gezet, een hele en halve marathon in oktober/november  1997. Oep de Jong, een hardloper van Terschelling zette de route mee uit en dat werd een hele pittige, fietspad, polder, zandpaden, schelpen, heuvels, strand en als toetje de Longway.  Doeksen was bereid te sponsoren en stelde een boot beschikbaar voor 800 personen, die mochten ook een partner meenemen de boot moest vol maar wel moest iedereen kunnen zitten.

Dit werd meteen een succes dus voor herhaling vatbaar, nu 20 jaar later en na 18 Berenlopen, één keer moest de loop worden afgelast door onweervoorspelling, harde wind en koude regen met hagel.  Maar vel deelnemer liepen voor hun zelf een gedeelte of zelfs de hele route, de loopshirts mocht men wel ophalen maar er werden geen medailles uitgereikt.

Op zondag 6 november was het dan zover, voor de 20e keer organiseerden men, de Stichting Evenementen Terschelling samen met de Sportvereniging Friesland deze Berenloop.

Eerst gingen zondagmorgen de jeugdige lopers van start, in de jongste groep eerst de jongens voor één ronde daarna de meisjes. De ouderen daarna voor 2 ronden, eerst de jongens en één minuut later de meisjes, dit was ook een aardige grote groep zodat voor volgend jaar al werd vastgelegd dat ook deze apart moeten gaan starten omdat de snelste jongens in de achterhoede van de meisjes terecht komen voor de finish en dat geeft problemen bij het sprinten. De oudste groep is altijd al het kleinste aantal deelnemers kan tegelijk starten voor drie ronden. Cees de Bree,  één van de mannen van het eerste uur gaf het startsein, voorlopers van de Lange Afstandlopers Terschelling gaven het eerste deel het tempo aan om valpartijen te voorkomen. De politiemotor gaat voorop en onderweg is er een verzorgingspost met water en sponzen. Prachtig evenement Harm Noor was de speaker en kon nu en dan ook even een praatje maken met de jeugd al waren die niet zo spraakzaam. Bij het aftellen van 10tot één ging dat beter en luider. Voor de snelste drie waren er prijzen die samen met de grote berenlopers om half zes op het erepodium werden uitgereikt. De Spar sponsorde loopshirtjes en fles bronwater na de finish. Voor iedereen was er na afloop ook een mooie herinneringsmedaille.

’s Middags gingen eerst 3582 deelnemers van start voor de halve marathon, zij lopen de eerste 6 kilometer tot Midsland hetzelfde parkoers dan de hele, op beide kanten van de weg stonden kilometerbordjes en ook het cijfer op de weg, zo wist men precies op welke afstand je zat, om de 5 km een verzorgingspost met lauw water, cocacola, thee, multievruchtendrank, ontbijtkoek en banaan en ook sponsenpost gedompeld in lauw water. Prima verzorging dus mogelijk gemaakt dank zij de vele vrijwilligers waarvan vele al 20jaar klaar staan voor de hardloper. Daarna door het gezellig ingerichte centrum van het dorp naar Formerum  daarna door het bos , duinen en over het strand weer terug naar West Terschelling. Onderweg veel sfeer. Muziek en worden de lopers volop aangemoedigd.  De 2.3 km route over het strand werden nu met pionnen aangegeven en ook hier stonden de kilometers bordjes. Bij de eerste vrouw  fietst Alrens Leertouwer uit Appelscha mee zodat men bij de finish ziet dat de eerste vrouw in aantocht is, Anton Wijkhuijs uit Franeker mocht dat bij de hele marathon doen..

40 minuten later klonk het startschot van Jaap de Hoop Scheffer en de misthoorn voor de 628 lopers  van de hele marathon. Dat de hele na de halve startte is gekomen omdat toen het nog andersom was veel marathonners in de staart van de langzame halve  terecht kwamen en op de Longway  is daar weinig ruimte om te passeren en ontstond er irritatie. Om dat te voorkomen is voor deze opzet gekozen maar nu was er te lang ruimte tussen de laatste halve en eerste helemarathonners   De hele afstand van de Berenloop is voor hardlopers een echte uitdaging. De routevoert over het hele eiland, van West naar de Boschplaat en weer terug, door de polder, de duinen, het bos en over het strand. Start en finish zijn op West, onder de Brandaris.

Vorig jaar was de speaker Harm Noor ziek en moest Jan Kooistra verslag doen bij de finish, een zware opgaaf omdat Harm één van de beste speakers is van Nederland en Jan een gelegenheidsomroeper is die het erbij doet als het nodig is. Verder heeft die genoeg andere bezigheden in de organisatie van loopevenementen. Nu was Harm weer terug en ging Jan 1 kilometer voor de finish de lopers aanmoedigen. Christiaan Valk zorgde voor het geluid en Eric van Mylaps lag daar een speakermat neer zodat hij al de deelnemers die over die mat liepen hun namen en gegeven op een scherm kreeg. De familie Kooyman zorgde voor koffie etc. en regelden het fietsverkeer dat rechtstreeks naar de finish moest terwijl degene die ze begeleiden nog een kilometer mochten omlopen om zo in de torenstraat over de rodeloper de finishstreep te passeren. Met applaus van het publiek en  binnengehaald  door Harm Noor.  Ze kregen een poncho om van de EHBO en medaille als herinnering. Ook een prachtig loopshirt. Voor iedereen was er ook bouillon, thee, fruit etc. 

Vol lof was men over de organisatie, het secretariaat bemand door Jouke en Bonnie Valk zorgden voor een vlot klaargemaakte uitslagenlijst die op de site www.uitslagen.nl  stond voordat de lopers weer thuis waren en ook de prijsuitreiking die in de hal van Doeksen werd gehouden  verliep vlot. Jammer dat Hessel niet optrad maar de Brandarisband zorgde voor de vrolijke noot. Voorzitter Dirk  de Boer Sietske en Martha reikten de prijzen en  bloemen etc  uit aan al de winnaars. En dat zijn heel wat bekers voor verschillende leeftijdscategorieën.  Zie uitslagen bij www.uitslagen.nl  ook staan deze op de site www.svfriesland.nl en http://www.berenloopterschelling.nl/

Het Brandarisplein was ingericht met tenten voor de verzorging en bewaring van waardevolle voorwerpen en kleding, ook stonden er toiletten en plaszuilen.  Een hele organisatie waar vrijwilligers weken voorbereiding voor doen om alles op rolletjes te laten verlopen. Ook de tijdjury, medische dienst en doktoren staan klaar om bij calamiteiten op te treden. Gelukkig  ging ook dit keer alles naar wens. Marathonklokken op de 10 km punten en finish gaven de gelopen tijd aan. Dank zij de vele sponsoren met Rederij Doeksen en de Rabobank als hoofdsponsoren kan men dit evenement organiseren.

Na de prijsuitreiking bedankte voorzitter Dirk de Boer  al degene die het mogelijk hadden gemaakt om deze marathon weer te een succes te maken. Volgend jaar komt hij er weer. Er komen nieuwe krachten bij en van die het nu organiseren gaan er enkelen stoppen na 20 jaar trouwe hulp.  

Berenloop – Local Heroes  Ter gelegenheid van de 20e editie van de Berenloop doneert de organisatie dit jaar €10.000,- aan de stichting Local Heroes. Het bedrag komt ten goede aan het project van de Keringet Winners Girls Highschool meisjesschool in Keringet, Kenia. Jaap de Hoop Scheffer, oud-politicus en voormalig minister van Buitenlandse Zaken, zal de cheque namens de stichting zondag in ontvangst nemen en tevens het startschot lossen. Lees meer over dit project op de website van Local Heroes: Project Keringet Winners Girls Highschool Local Heroes

Informatie:

SV Friesland

Hofstraat 9
9079 MC
St. Jacobiparochie
0518-491363
info@svfriesland.nl